Sağlık Bilgileri

Alzheimer ile ilgili bilinmesi gerekenler

Alzheimer bir ruh hastalığı değildir ancak hastalık süreci içinde ruh hastalığının bazı belirtileri de gözlenebilir. Her unutkanlığı olan hasta ve her demans hastası Alzheimer hastası değildir, unutkanlığın pek çok farklı nedenleri olabilir.

Alzheimer’ ın kesin nedeni henüz bilinmemekle beraber kalıtsal olabilir ayrıca depresyon, stres ve üzüntü gibi bazı risk faktörleri bu hastalıkla birlikte seyreder. Alzheimer görülme sıklığı yaşlanma ile doğru orantılıdır ancak yaşlanmanın kaçınılmaz sonucu değildir, yaşlılığını son ana kadar Alzheimer ile tanışmadan geçiren insan sayısı da küçümsenmeyecek kadar çoktur.

Alzheimer bulaşıcı değildir ancak hastada bulaşıcı hastalıkların da araştırılmasını gerektiren durumlar olabilir. Alzheimer öldürücü bir hastalık değildir ancak hastalık ilerleyip bakım gereksinimi arttıkça yaşam süresi kısalabilir.

Alzheimer tanısını tek başına belirleyecek bir yöntem yoktur diğer demans nedenlerinin varlığı ve teşhisi için pek çok tetkik yapmak gerekebilir. Alzheimer’ ın kesin tedavisi henüz mümkün olmamakla beraber erken ve doğru tanı ile hastanın yaşam kalitesi arttırılarak beraberinde seyredebilecek olan diğer hastalıklarında önüne geçilmiş olur.

Alzheimer hastası ile birlikte yaşam sürmenin zorlukları göz önüne alınarak diğer aile fertlerinin ruh sağlığı açısından yaşlı yaşam merkezlerinden profesyonel destek alınması da çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir